top of page

Grupo de Estudantes

Público·36 membros

Shqipëria U17 Mali i Zi U17 drejtpërdrejt 21 nëntor 2023


11 orë më parë — Kosova U17 Kroacia U17 transmetim i drejtpërdrejtë 3 nëntor Shqipëria U21 Mali i Zi U21 drejtpërdrejt falas 17 tetor 202Shqipëria triumfon ndaj ...


5% të qytetarëve me gjuhë amtare serbishten. [11] Në vitin 2013, Amëza malazeze (Matica crnogorska) shpalli rezultatet e hulumtimit të opinionit publik në lidhje me qëndrimet e identitetit të qytetarëve të Malit të Zi, duke treguar se shumica e popullatës pretendon gjuhën malazeze si gjuhën e tyre amtare. (shikoni*) Moldavia Shqipëria transmetim i drejtpërdrejtë 20 4 ditë më parë — GRUPI G: Holanda, Turqia, Norvegjia, Mali i Zi, Letonia Në drejtpërdrejtë 2022 (transmetim#) Suedia U17 Shqipëria U17 drejtpërdrejt live... 10 Gjuha maqedone 529 0. 09 Gjuha malazezo-serbe 369 Gjuha hungareze 225 Gjuha kroato-serbe 224 Gjuha angleze 185 Gjuha gjermane 129 Gjuha sllovene 107 Gjuha rumune 101 gjuha zyrtare 3. 318 gjuhë rajonale 458 24. 748 3. 99 të tjera gjuhë 2. 917 0. 47 Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Struktura fetare e vendbanimeve të Malit të Zi, 2011 Mali i Zi ka qenë historikisht në udhëkryq të multikulturalizmit dhe gjatë shekujve është themeluar një formë unike e bashkëjetesës mes popullatës myslimane dhe të krishtere. Groupe de cspefurtado... Mali i Zi, Letonia, Gjibraltari. Shqipëria U17 Mali i Zi U17 drejtpërdrejt 21 nëntor 2023 TV22 orë më parë — Ishujt Faroe U17 Kosova U17 transmetim i drejtpërdrejtë 2022 Shqipëria U21 Mali i Zi U21 drejtpërdrejt falas 17 tetor 202 17 tet 2023 — Kosova... Moldavia Shqipëria drejtpërdrejt live 17 nëntor 2023 2 orë m 4 ditë më parë — Portugalia U17 Shqipëria U17 transmetim i drejtpërdrejtë 15 2 ditë më parë — Moldavia. GRUPI G: Holanda, Turqia, Norvegjia, Mali i Zi... Ishujt Faroe U17 Kosova U17 transmetim i drejtpërdrejtë Mbahet edicioni i 9-të i 'Prishtina Kids Fest', këndojnë... GRUPI H: Kroacia, Sllovakia, Rusia Shqipëria U17 ndeshet me Kosovën në Kukës, më 14 dhe 16 tetor. E angazhuar do të jetë... Gjithashtu, në përdorim zyrtarë janë gjuha serbe, boshnjake, shqipe dhe kroate. Të gjitha këto gjuhë, përveç shqipes, janë të kuptueshme reciprokisht. Sipas censusit të vitit 2011, shumica e qytetarëve deklaruan gjuhën serbe si gjuhë amtare. Gjuha malazeze është gjuhë amtare e shumicës së popullsisë nën 18 vjeç, ndonëse me një diferencë shumë të ngushtë – 39. 2% krahasuar me 37. Shqipëria U17 Mali i Zi U17 drejtpërdrejt falas 21 nëntor 20 11 orë më parë — Kosova U17 Kroacia U17 transmetim i drejtpërdrejtë 3 nëntor Shqipëria U21 Mali i Zi U21 drejtpërdrejt falas 17 tetor 202Shqipëria triumfon ... Shtylla ndalon Shqipërinë U17, s'ka fitues në Mal të Zi Shqipëria U17 ka luajtur sot miqësoren e dytë me Malin e Zi, që ka përfunduar me rezultatin e barabartë 0-0. Në Shkodër ekipi i drejtuar nga Elvin Beqiri ... Portugalia U17 Shqipëria U17 drejtpërdrejt 15/11/2023 17 tet 6 ditë më parë — Portugalia U17 Shqipëria U17 drejtpërdrejt 15/11/2023. 17 tet 2023 Mali i Zi, Armenia Grupi F: Angli, Ukrainë, Serbi, Irlanda e Veriut ... Vajzat kuqezi mundohen të marrin në kontroll lojën, ku në minutën e 21-të, Borci godet bukur një top nga brenda zonës, por që përfundon jashtë rrjetës kundërshtare. Malazezet shënojnë edhe golin e tretë në minutën e 29-të. Pjesa e parë përfundon me rezultatin 0-3 në favor të kundërshtareve. Me fillimin e pjesës së dytë, Kola bën dy zëvendësime, duke hedhur në fushë Emi Bilinishtën dhe Estrela Habilin dhe duke nxjerrë nga loja Juarda Alijaj dhe Kesiana Kallbaqin. sot me ç'rast do të sjellë solistë të rinj nga Kosova, Rumania, Shqipëria, Mali i Zi, Lituania e... Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Shumë gjuhë, veçanërisht ata pranë, përdorin përkthimin e tyre të drejtpërdrejtë të termit "mal i zi", shembuj janë gjuha shqipe e cila përdor emrin Mali i Zi, gjuha greke me emrin Μαυροβούνιο, gjuha kineze me emrin "黑山" (Hēishān), dhe gjuha turke me emrin Karadağ. Në shumicën e gjuhëve evropiane të perëndimit, emri i vendit pasqyron një përshtatje të emrit venedikas Montenegro (latinisht mons "mal" + niger "i zi"). Gjatë tensioneve të intensifikuara midis grupeve fetare gjatë luftës në Bosnje, Mali i Zi ka mbetur mjaft i qëndrueshëm, kryesisht për shkak se popullsia e tij ka një perspektivë historike mbi tolerancën fetare dhe diversitetin e besimit. [12] Kushtetutat e mëparshme miratuan serbokroatishten si gjuhë zyrtare në Republikën Socialiste të Malit të Zi dhe standardin ijekav të gjuhës serbe gjatë periudhës 1992–2006. [live sport>>] Republika Çeke U17 Shqipëria U17 shiko live 1 3 ditë më parë — [live sport>>] Republika Çeke U17 Shqipëria U17 shiko live 18 nëntor 2023 1:25... U17 Football Live Match | FIFA U17 World Cup| Football ... Atëherë territorit të Malit të Zi iu bashkangjit Gryka e Kotorrit. Kufijtë e sotshem të Malit të Zi janë konstatuar me 1945 në kuadër të RFD Jugosllavisë. Lulëzimin më të rëndësishëm territorial, shoqëror e kulturor, Mali i Zi përjetoi në kohën e pushtetit të familjes Petroviq-Njegosh. Mali i Zi mbas shpartallimit të RFS Jugosllavisë më 1992 mbeti në kuadër të RF Jugosllave, deri në vitin 2003 e pastaj së bashku me Serbinë krijoi bashkësinë Serbia dhe Mali i Zi, e cila egzistoi deri në vitin 2006. Në vitin 2012 një protokoll i miratuar nga qeveria malazeze e njeh Islamin si fe zyrtare në Mal të Zi, siguron që ushqime hallall do të shërbehen në objekte ushtarake, spitale, konvikte dhe të gjitha objektet sociale; si dhe grave myslimane do t'i lejohet mbajtja e shamisë në shkolla dhe institucione publike, si dhe të sigurojnë që myslimanët të kenë të drejtën të marrin të premten ditë pushimi, në mënyrë të pjesmarrjes në namazin e xhumasë. [13] Malazezët, kanë qenë historikisht anëtarë të Kishës ortodokse serbe (të qeverisur nga Metropolitanati i Malit të Zi dhe Bregdetit) dhe krishtërimi ortodoks serb është feja më e popullarizuar sot në Mal të Zi. Kisha ortodokse malazeze u themelua kohët e fundit dhe ndiqet nga një pakicë e vogël e malazezëve edhe pse nuk është në bashkësi me ndonjë kishë tjetër të krishterë ortodokse, pasi ajo nuk është e njohur zyrtarisht. Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit] Klima e Malit të Zi ndryshon varësisht nga relievi dhe afërsia e detit, prej asaj malore, kontinentale, e ndryshuar mesdhetare në fushën e Podgoricës dhe mesdhetare në bregdet. Në Podgoricë temperatura mesatare e janarit është 5. 0 °C, e korrikut 25. 9 °C ndërsa ajo vjetore 15. Ishujt Faroe U17 Kosova U17 drejtpërdrejt live 09. 11. 2023 9 nën 2023 — Shqipëria U21 Mali i Zi U21 drejtpërdrejt falas 17 tetor 202 17 tet 2023 — Kosova në lindje, dhe Shqipëria në jug. Për sa i përket lejes së... Struktura gjuhësore sipas censusit të vitit 2011:[10] Number% Total Gjuha serbe 265, 895 42. 88 Gjuha malazeze 229, 251 36. 97 Gjuha bosnjane 33, 077 5. 33 Gjuha shqipe 32, 671 5. 27 Gjuha serbokroate 12, 559 2. 03 Gjuha rome 5, 169 0. 83 Gjuha boshnjake 3, 662 0. 59 Gjuha kroate 2, 791 0. 45 Gjuha ruse 1, 026 0. 17 Gjuha serbo-malazeze 618 0. Shqipëria Ishujt Faroe drejtpërdrejt falas 20 nëntor 2023 On 1 ditë më parë — [[SHIKONI]] Anglia U17 Kosova U17 drejtpërdrejt live 6 nënto 22 mar 2023 — Ishujt Faroe. Transmetimin Mali i Zi U21 Shqipëria U21 drejtpërdrejt... Zvicra Kosova drejtpërdrejt falas 18 nëntor 2023 Transmeto 2 ditë më parë — Kosova Kosova U17 barazon ndaj Maqedonis] Mali i Zi U21 Shqipëria U21 drejtpërdrejt falas 20 Mali i Zi U21 (SPORTI>) Rumania Kosova... Në ndeshjen që nisi në ora 16:00 në “Elbasan Arena”, ishin malazezet ato të cilat kaluan të parat në avantazh në minutën e 10-të, me Osmajić, teksa katër minuta më vonë dyfishon rezultatin Borićić. Ishujt Faroe U17 Kosova U17 drejtpërdrejt live 09/11/2023 0: 9 nën 2023 — GRUPI G: Holanda, Turqia, Norvegjia, Mali i Zi, Letonia Kosova U17 po luan baras me Ishujt Faroemë 10. netPërfaqësuesja e Kosovës U17 në... Shqipëria Ishujt Faroe drejtpërdrejt falas 20 nëntor 2023 Sh 22 orë më parë — Ishujt Faroe U17 Kosova U17 transmetim i drejtpërdrejtë 2022 Shqipëria U21 Mali i Zi U21 drejtpërdrejt falas 17 tetor 202 17 tet 2023 — Kosova... [14] Institucionet fetare nga Mali i Zi kanë të drejta të garantuara dhe janë të ndara nga shteti. Feja e dytë më e madhe është Islami, që përbën 19% të popullsisë së përgjithshme të vendit. Një e treta e shqiptarëve janë katolikë (8, 126 në censusin e vitit 2003) ndërsa dy të tretat (22, 267) janë kryesisht myslimanë synitë. Portugalia U17 Shqipëria U17 transmetim i drejtpërdrejtë 15 6 ditë më parë — Portugalia U17 Shqipëria U17 transmetim i drejtpërdrejtë 15 nëntor 2023 Futbolli 6 nën 2023 — Anglia U17 Kosova U17 transmetim i ... Kosova U19 Sllovenia U19 transmetim i drejtpërdrejtë 14 Anglia U17 Kosova U17 drejtpërdrejt 06.11.2023 6 nën 2023 — Anglia U17 Kosova U19 Sllovenia U19 transmetim i drejtpë 14 orë më parë — Shqipëria U21 Mali ...


Informações

Bem-vindo ao grupo! Você pode se conectar com outros membros...
Página do Grupo: Groups_SingleGroup
bottom of page